Kilka słów o stronie
Witam cię serdecznie na mojej stronie internetowej. Znajdziesz na niej moje CV, portfolio oraz bloga więc pełni ona rolę mojej wizytówki. Dzielę się tutaj także informacjami o moich projektach czy nowościach oraz badaniach i ciekawostkach. Poza typ nie zabraknie ciekawostek, nowinek czy humoru 🙂 .
Kim jestem…
Nazywam się Adrian Błasiak zaś niektórzy kojarzą pod pseudonimem „Grano22”. Na codzień zajmuję się programowaniem i jestem pasjonatem technologii zarówno hardware jak i software. Nie wyobrażam sobie życia bez technologii bo jest dla mnie czymś w rodzaju uciechy w porównaniu do innych aspektów codzienności. Owszem potrafi sprawiać problemy jak wszystko ale rozwiązywanie ich w pewien sposób rozwija moje umiejętności i daje niezbędną satysfakcję czy uczy. Poza tym od czasu do czasu lubię wyjść ze znajomymi choćby na basem czy nawet spotkać się z osobami na evetach podziwiając ich kunszt. To jedna z rzeczy, które na codzień dają sporo frajdy czyli też patrzenie na rozwój, na pomysły innych i inspiracje. Sam popełniam wiele błędów ale człowiek nie jest nieomylny i staram się nad nimi pracować ia także wyciągać wnioski. Mimo to kocham Open Source bo jest to wręcz niesamowite jak przyczynia się do budowania złożonych algorytmów jak cegiełka po cegiełce, każdy dokłada coś od siebie. Staram się być otwarty ale korzystać przy tym z racjonalnego pesymizu zakładając negatywne możliwości ale uwzględniając, że istnieje lepsza metodyka. Mam nadzieję, że nie znudziłem cię tą biografią ale jeśli nawet to zachęcam do napisania co można zmienić na lepsze według ciebie na stronie kontakt.
Kariera i ścieżka
Moim zajęciem na codzień i praca występuje w sferze programowania aplikacji webowych. Docelową ścieżką może być architekt aplikacji. Chodź co do tego może wiele się zmienić ale na pewno chciałbym robić to co kocham czyli programować tak długo jak to możliwe 🙂 . Zaczynałem od C++, Javascript i PHP, pewnie dobrze znany stack dla wielu początkujący pomijając scale na studiach czy popularną Jave myloną zresztą z Javascriptem. Jeśli chodzi o JS’a to pierwszy język jaki poznałem na wylot czy od podszewki i śledzę do dzisiaj z dumą patrząc jak rozwija swoją składnię na przykład: private fields, optonal chaining, nullish coalescing. Także nie zapominam o starych rzeczach np: nieużywanej instrukcji if czy tak zwany hoisting. Drugi język to PHP na tym etapie myślę że poznany dosyć dobrze i tu przechodziłem przez koszmarki pokroju jak wymieszany html z instrukcjami języka, instrukcje w szablonie pokroju for, 4000 linijkowce czy nadużywanie traitów choćby w laravel. Myślę, że dziś ma się lepiej niż kiedy kolwiek bo wprowadza wiele ciekawych i potrzebnych funkcjonalności typu enumeracje, promocja konstruktora, propertki tylko do odczytu (widniało to już od DOMDocument w dokumentacji PHP 😉 ). Z perspektywy czasu wiele osób pewnie powie że ów języki należą do najłatwiejszych i że to mały sukces. Poznałem też inne co prawda mniej ale zmierzam do tego, że ów języki o ile wydają się łatwe to główna trudność polega na pisaniu dobrej jakości, czystego kodu stosując odpowiednie wzorce architektoniczne czy projektowe unikający antypatternów. Bowiem dużo powszechnych przykładów to zazwyczaj przeciętnej jakości kod, nie uniżając nikomu bo każdy popełnia błędy jak ja ale także nie zawsze poświęca się tyle czasu na kod co skupia na rozwiązaniu. Trudnością więc jest poznanie wszystkich wzorców a jest ich sporo dosyć i praktyk choćby w testowaniu czy metodyk refaktoryzacji i zwalczania Legacy. Poza tym też skoro JS i PHP są takie popularne to widać przesyt informacji na ich temat i odkopać perełki jest też trudniej. Odwołam się tutaj do znanego żartu że codziennie do JS’a powstaje wiele frameworków.